­
Orgovánový dvor

Náš orgovánový dvor sa nachádza v malej dedinke Lukové, neďaleko Zvolena.

Hoci je Lukové prímestská časť mesta Zvolen, zachovalo si typický ráz dediny. Jeho výhodná poloha poskytuje možnosti na rozvoj turistiky, cyklojazdy, či rekreačného oddychu. V okolí sa nachádzajú rozsiahle lúky a hory. Lesné cesty vás zavedú do mesta Zvolen, kúpeľného mestečka Sliač s možnosťou využitia termálnych bazénov, či na ranč v Bakovej Jame. V blízkosti sa nachádza tiež Zolná, Sampor a Lukavica. Pri potulkách okolitou prírodou si nazbierate lesné ovocie či liečivé bylinky a na svoje si prídu aj hubári. Natrafiť môžete na lesnú zver, chránené druhy rastlín a stromov a sprevádzať vás bude spev rozmanitého vtáctva.

V katastri mesta Zvolen rastie dnes jediný zákonom chránený strom. Je to hrab, ktorý sa vypína v Lukovom. Za chránený ho vyhlásili v roku 2000 pre jeho vysokú ekologickú, estetickú a vedeckú hodnotu. Vek stromu sa odhaduje na viac ako 150 rokov, má výšku 22 m, priemer koruny 15 m, s obvodom kmeňa 288 cm.

V dedine sa nachádza zvonica z roku 1929. Architektúra dediny zahŕňa moderné, novopostavené domy, zrekonštruované staré domy, ale aj pôvodné, staré domy s ich historickou hodnotou. Dvory domov sa využívajú na chov hospodárskych zvierat, najmä oviec, kôz, ošípaných, zajacov a hydiny.

­