­
Orgovánový dvor

BorderSKÁ kólia

 
bk1
bk3
bk2
 

 

Naša border kólia Quennie Ambra Professional patrí mladšej dcére Emke. Keď sme sa v septembri v roku 2011 presťahovali zo Zvolena do Lukového, mala Ema desať rokov a spočiatku jej chýbali kamarátky z mesta. Náš stafordshírsky bulteriér Adam, ktorý prišiel s nami z mesta, bol už vtedy starší pán a býval viac dnu v dome ako na dvore. Potrebovali sme psíka na dvor, ktorý by zároveň vyplnil čas Emke. Po dlhých úvahách zvíťazila medzi plemenami border kólia, práve pre svoju inteligenciu, vnímavosť, ľahkú učenlivosť a chuť pracovať. Tak na náš dvor prišla dňa 14. októbra 2012 Quennie a Emka dostala svoju novú kamarátku.

Pôvod plemena

Prvá zmienka o pracovných psoch - kóliách pochádza z roku 1570, keď lekár kráľovnej Alžbety I. opisuje prácu pastierskeho psa v rozprave „ Pojednanie o anglických psoch.“ Okolo roku 1700 sa kólie stali obľúbené medzi škótskymi pastiermi. Osvedčili sa najmä pri práci s ovcami v hornatej krajine pohraničných grófstiev Škótska, Anglicka a Walesu, odkiaľ pochádza aj názov borderskej kólie (border = hranica)

V roku 1964 uznal Anglický kynologický klub borderské kólie za samostatné plemeno. A v roku 1976 stanovil Anglický kynologický klub štandard plemena borderskej kólie.

Štandard plemena

Borderská kólia je stredne veľký pes, obdĺžnikového formátu a harmonických proporcií. Je bystrý, energický, obratný, rýchly a vysoko inteligentný pes so silným pracovným inštinktom. Lebka hlavy je široká, zužuje sa smerom k nosu s ňucháčom. Oči sú oválne, mali by byť hnedej farby. Uši sú strednej veľkosti, ďaleko od seba, vztýčené, alebo napoly vztýčené. Zuby a čeluste silné, v nožnicovom zhryze. Predné končatiny sú rovné a súbežné, chrbát široký a svalnatý. Chvost stredne dlhý, dobre osrstený. Povolené sú rôzne sfarbenia srti, nesmie však prevládať biela. Pohyb voľný, hladký a veľmi rýchly.

Všestrannosť border kólie

Pôvodne bola borderská kólia vyšľachtená na prácu s ovcami. Jej silná túžba pracovať a zároveň vyhovieť svojmu majiteľovi ju v súčasnosti predurčuje vynikať vo všetkých psích športoch. Pre jej učenlivosť a presnosť je jednotkou v súťažiach poslušnosti, rýchlosťou a ľahkým ovládaním vyniká v agilitách. Ďalšie športy, v ktorých borderky dosajú výborné výsledky sú dogdancing, flyball, aportovanie, obedience a iné. Významne sa uplatnili tiež v canisterapii, ako vodiace psy pre nevidomých, záchranárske a asistenčné psy.

­